O czym świadczą włosy na stopach
Owłosienie pokrywające wierzch palców oraz grzbiet stopy jest całkowicie naturalne i występuje u wielu osób, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U mężczyzn włosy na stopach bywają ciemne, gęste i kręcone, u kobiet zaś – jasne i cienkie. Ilość włosów na stopach i ich grubość różnią się w zależności od indywidualnych cech genetycznych oraz poziomu hormonów, podobnie zresztą jak owłosienie na innych częściach ciała – nogach, ramionach, plecach czy klatce piersiowej. Krótko mówiąc, występowanie włosów na stopach to oznaka dobrego krążenia krwi, a nie powód do zmartwienia, nawet jeśli z przyczyn estetycznych wolimy włosy na stopach poddać depilacji. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem są dopiero nagłe zmiany w owłosieniu ciała – i to zarówno znaczny wzrost ilości włosów, zmiana ich grubości, jak i utrata owłosienia.

Przyczyny braku włosów na stopach
Brak owłosienia na palcach stóp może być objawem problemów zdrowotnych, szczególnie tych związanych z krążeniem krwi i prawidłowym działaniem układu hormonalnego. Za brak włosów na stopach mogą odpowiadać następujące choroby i schorzenia:
- choroba tętnic obwodowych (PAD) – w której dochodzi do zwężenia tętnic, co z kolei ogranicza przepływ krwi do kończyn. Utracie owłosienia na grzbietach i palcach stóp może towarzyszyć ból podczas chodzenia (chromanie przestankowe) czy owrzodzenie,
- zbyt wysoki poziom cholesterolu – w którego wyniku dochodzi do zablokowania naczyń i zmniejszenia przepływu krwi,
- cukrzyca – w której zaawansowanych stadiach może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów (neuropatia cukrzycowa).
Do przerzedzenia się włosów lub ich utraty na różnych częściach ciała (również z rzęs, brwi, brody) może dojść także w wyniku:
- niedoczynności tarczycy,
- schorzeń autoimmunologicznych – na przykład tocznia rumieniowatego układowego (SLE).
Ponadto przerzedzenie włosów, a nawet utrata owłosienia na stopach może być także skutkiem procesów starzenia się organizmu, pogarszającego się wraz z wiekiem krążenia krwi i zmian w produkcji hormonów.
Przyczyny nadmiernego owłosienia na różnych częściach ciała
Za pojawienie się nadmiernego owłosienia na różnych częściach ciała może odpowiadać wiele czynników. Rodzaje nadmiernego owłosienia to:
- hypertrychoza – występujące zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn przekształcenie jasnych włosów meszkowych w ciemne, grubsze włosy terminalne w dowolnej okolicy ciała na skutek przyczyn zarówno genetycznych, jak i nabytych (np. w miejscu przewlekłego urazu lub w przebiegu chorób wewnętrznych takich jak niedoczynność tarczycy czy jadłowstręt psychiczny) oraz na skutek przyjmowania niektórych leków (np. kortykosteroidów),
- hirsutyzm – występujące u kobiet dodatkowe owłosienie w miejscach charakterystycznych dla owłosienia męskiego pojawiające się pod wpływem wysokiego poziomu androgenów na skutek zaburzeń endokrynologicznych czy też stosowania leków o działaniu androgenowym.
Jeśli się obawiasz, że owłosienie na Twoim ciele może być związane ze złym stanem zdrowia, najlepiej zasięgnąć porady lekarza.
