Nikogo nie trzeba przekonywać, że od czasu do czasu nasze ciało potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu nawilżenie i odżywienie skóry. Dostępna jest szeroka oferty ośrodków odnowy biologicznej oferujących rozmaite zabiegi relaksujące, takie jak hydromasaże czy kąpiele lecznicze. Ale czy pamiętając o konieczności dbania o cerę, włosy czy dłonie, nie zapominacie przypadkiem o pielęgnacji stóp? Czy poświęcacie im odpowiednio dużo czasu i uwagi zimą, czy może przypominacie sobie o nich dopiero latem, gdy przychodzi pora na założenie odkrytego obuwia?
Dlaczego warto dbać o stopy i właściwą ich pielęgnację?
Stopa jest mechanizmem bardzo skomplikowanym. Podczas wykonywania jednego kroku pracuje aż dwieście mięśni, a w czasie biegu siła nacisku na stopy może być aż trzy razy większa od masy ciała biegacza. Pełniąca funkcję ochronną skóra stóp jest około dwudziestu razy grubsza niż na innych częściach ciała. Stopy posiadające dwieście pięćdziesiąt tysięcy gruczołów potowych wydzielają do pięciuset mililitrów potu dziennie. Na stopach znajduje się około ośmiu tysięcy zakończeń nerwowych. To dlatego są one wrażliwe na dotyk, nierówności podłoża, a nawet zmianę temperatury otoczenia. Pozbawione właściwej pielęgnacji stopy zaczną w końcu sprawiać problemy.
Kiedy warto się zastanowić, czy właściwie pielęgnujecie swoje stopy
Czy zauważyliście na swoich stopach zgrubienia i odciski? Czy naskórek Waszych stóp jest wysuszony i się łuszczy, a pięty pękają? Czy borykacie się z problemem nieprzyjemnego zapachu stóp? A może dokuczają Wam otarcia? Pamiętajcie, że zarówno tych, jak i wielu innych problemów związanych ze stopami możecie się pozbyć, zapisując się na wizytę w gabinecie podologicznym. Warto się jednak zastanowić, jak zadbać o właściwą pielęgnację stóp w domu, aby podtrzymać efekty wizyt u podologa jak najdłużej. Jedno jest pewne – chcąc mieć stopy zdrowe i piękne, trzeba o nie systematycznie dbać. I to przez cały rok, a nie tylko w sezonie letnim.
Domowe sposoby na pielęgnację stóp
Kilka prostych czynności pielęgnujących stopy, wykonywanych systematycznie, może sprawić, że Wasze stopy pozostaną w dobrej kondycji przez cały rok:
- kąpiele stóp,
- peeling stóp,
- maści i kremy na stopy,
- masaż stóp,
- pielęgnacja paznokci u stóp,
- noszenie odpowiedniego obuwia,
- odciążanie stóp.
Kąpiele stóp
Codziennie stosujcie około 20-minutową kąpiel stóp z użyciem kosmetyków opartych na sodzie oczyszczonej, która zmiękcza skórę i ma właściwości dezynfekujące, oraz zawierających olejki eteryczne o działaniu regenerującym czy antybakteryjnym i przygotowującym stopy na kolejne etapy pielęgnacji. Możecie również wykorzystać specjalną sól do stóp, zmiękczającą skórę i usuwającą zrogowacenia. Nadaje się ona również dla osób z tendencją do nadpotliwości i grzybicy stóp. Po kąpieli pamiętajcie o konieczności dokładnego wysuszenia stóp, zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych.
Wykonywanie peelingu stóp
Peeling stóp, którego zadaniem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka i poprawienie krążenia krwi, wykonujcie raz w tygodniu po kąpieli. Do stworzenia domowego peelingu wykorzystajcie oliwę bądź dowolnie wybrane oleje (choćby kokosowy lub z awokado) w połączeniu z cukrem, jeśli skóra Waszych stóp jest sucha i delikatna, albo z solą kuchenną bądź himalajską w wypadku stóp z tendencją do nadpotliwości). Dla uzyskania dodatkowego efektu aromaterapii dodajcie kilka kropel olejku eterycznego. Zadaniem peelingu jest przede wszystkim: oczyszczenie skóry, usunięcie martwego naskórka, zmiękczenie suchej skóry i poprawienie krążenia, zniwelowanie opuchlizny i wrażenia ciężkości stóp, wspomożenie regeneracji skóry zniszczonej, zminimalizowanie ryzyka wystąpienia modzeli i odcisków.Jeśli na podeszwach Waszych stóp powstały zrogowacenia i zgrubienia, których nie jest w stanie usunąć taki peeling, nie stosujcie pumeksów ani tarek, tylko zgłoście się na wizytę do podologa. Unikajcie samodzielnego stosowania akcesoriów do mechanicznego złuszczania naskórka, bo wiele z nich bardziej stopom szkodzi, niż pomaga, zwłaszcza gdy są stosowane nieumiejętnie i zbyt często. Z właściwą pielęgnacją stóp nie ma to wiele wspólnego. Używanie pumeksu czy tarki tylko stymuluje ścierany naskórek do szybszego tworzenia nowych komórek. Skóra będzie się bardzo szybko odnawiać i jeszcze szybciej twardnieć. Możecie też przypadkowo naruszyć modzele lub odciski, co z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do powikłań. Co więcej, pumeks i tarka łatwo stają się siedliskiem bakterii i grzybów.
Stosowanie właściwych maści i kremów
W pozostałe dni tygodnia, kiedy nie stosujecie peelingu, po kąpieli stóp wmasujcie w nie specjalistyczny krem, który wygładzi skórę stóp, odżywi ją oraz nawilży. Skóra stóp w niedostatecznym stopniu nawilżona stanie się szorstka, będzie się łuszczyć, naskórek przybierze nieestetyczny żółtawy lub szarawy odcień. Wreszcie będąca w słabej kondycji skóra zaczyna pękać, najczęściej na piętach czy też między palcami. Gdy skóra Waszych stóp jest sucha i wykazuje skłonność do pękania, wybierzcie preparaty zawierające aloes (nawilżający, wygładzający i natłuszczający skórę) oraz pantenol (zapobiegający utracie wody). Zdolność do zatrzymywania wody wykazuje również gliceryna. Dzięki temu utrzymuje w skórze optymalną jej ilość, która jest niezbędna do odpowiedniego nawilżenia.Jeśli zaś skóra Waszych stóp ma tendencję do nadmiernej potliwości, wybierzcie kosmetyki o działaniu chłodzącym, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Nie tylko zapobiegną one nadmiernej potliwości, lecz także odświeżą skórę i zlikwidują jej przykry zapach. Pamiętajcie, by nie używać tego samego kremu do stóp na noc i rano. Rano nanieście na stopy lekką warstwę kremu nawilżającego i redukującego nadpotliwość. Wieczorem zastosujcie krem regenerujący o tłustej formule.
Masowanie stóp
Prawidłowo wykonany masaż stóp poprawia ukrwienie tkanek, wspomaga funkcjonowanie układu naczyniowego, wzmacnia i uelastycznia mięśnie, redukuje stres i napięcie mięśniowe nawet po ciężkim dniu. Na profesjonalny masaż zapraszam do swojego gabinetu podologicznego, ale prosty masaż warto wykonywać regularnie także w warunkach domowych. Zacznijcie od ugniatania wierzchu, spodu oraz boków palców, pomijając paznokcie. Następnie kciukami wykonujcie koliste, powolne ruchy na podeszwie, w kierunku od palców do pięt. Kilkukrotnie uciśnijcie krawędzie stóp, zaczynając od pięty. Masujcie kostki, przesuwając dookoła nich kciukiem, a grzbiet stopy całą dłonią. Na koniec powoli i lekko ugniatajcie stopy od palców w kierunku pięty.
Pielęgnacja paznokci
Zmyjcie lakier z płytki paznokciowej, raz na 7–10 dni prawidłowo obetnijcie paznokcie zgodnie z linią opuszki, a następnie opiłujcie, wyrównując brzegi. Aby odżywić paznokcie, nałóżcie na nie oliwkę z dodatkiem witaminy E i pozostawcie ją na paznokciach przez co najmniej godzinę, aby się wchłonęła, a zarazem natłuściła paznokcie.
Noszenie odpowiedniego obuwia
Na wygląd i kondycję stóp zasadniczo wpływa także noszone przez wiele godzin obuwie. Stopa składająca się z dwudziestu sześciu kości stanowi przecież element podporowy narządu ruchu i ma zdolność dostosowania się do nierówności podłoża, pozwala się od niego odbić oraz absorbuje rotacje segmentów kończyny dolnej. Noszenie nieodpowiedniego obuwia, np. o wąskim nosku czy na wysokich obcasach, prowadzi do deformacji palców, nadmiernego obciążenia przedniej części stopy i do nieodwracalnych zmian w układzie kostnym stopy, a także w mięśniach łydki, uda i piszczelowym, co będzie prowadzić do niekorzystnych zmian postawy ciała, nawet gdy zadbacie o inne aspekty właściwej pielęgnacji stóp.A zatem buty powinny być wygodne, wykonane z miękkich, naturalnych i przewiewnych materiałów. Ich podeszwa nie może być zbyt cienka. W pełnych butach zapiętki powinny być odpowiednio wzmocnione, a w sandałach tak ukształtowane, by właściwie stabilizować stopę.
Odciążanie stóp
Tak często, jak się da, starajcie się odciążać stopy. Jeśli dużo czasu spędzacie w pozycji stojącej, to w przerwach siadajcie lub stawajcie na palcach. Jeśli zaś prowadzicie siedzący tryb życia, możliwie często udajcie się na krótką przechadzkę, która będzie miała zbawienny wpływ na Wasze stopy i kręgosłup.Jeśli możecie sobie na to pozwolić, nie tylko wieczorem, lecz także w ciągu dnia na chwilę się połóżcie z nogami lekko uniesionymi, aby poprawić krążenie.